close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • POLACY NA UKRAINIE

 • Polska ludność od wieków zamieszkuje tereny należące obecnie do Lwowskiego Okręgu Konsularnego (LOK). Początki polskiego osadnictwa na tym terenie sięgają XIV-XV, kiedy to obszar dawnej Rusi Czerwonej przyłączono do Królestwa Polskiego. Duża część ludności polskiej przybywała na terytorium dzisiejszej Zachodniej Ukrainy w kilku falach z terenu Mazowsza, o czym świadczy choćby rozpowszechnienie na Ziemi Lwowskiej, Podolu i Wołyniu etnonimu „mazur”.

   

  Liczba ludności polskiej zamieszkałej na terenie LOK jest dosyć trudna do określenia. Według ostatniego spisu powszechnego (2001 r.) na całej Ukrainie zamieszkuje około 150 tys. osób narodowości polskiej, w tym na terenie LOK (obwody:  iwano-frankowski, lwowski i zakarpacki) oficjalnie jedynie ok. 28 tys. osób.

   

  Zdaniem organizacji polskich z terenu LOK, a także Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie oficjalne dane są mocno zaniżone. Według różnych szacunków  LOK zamieszkuje około 120-150 tys. Polaków, w samym Lwowie wg szacunków mieszka od 15 tys.  do 20 tys. osób narodowości polskiej. Największe skupiska Polaków na terenie LOK znajdują się w obw. lwowskim i iwano-frankiwskim.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: